To nieprawda, że życiowa szansa w ogóle się w naszym życiu nie pojawi i nie ma sensu na nią czekać. Często jednak sami nie dostrzegamy, kiedy szansa pojawia się nam przed nosem, ignorujemy ją albo, co najgorsze, świadomie lub nie działamy tak, aby z niej za wszelką cenę nie skorzystać.

Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które robisz, a które mogą raz na zawsze przekreślić twoje życiowe szanse.

Plotkowanie o innych i brak dyskrecji

Nikt nie lubi pracować z osobami, które są nieprzyjemne, nie potrafią trzymać języka za zębami albo całą swoją życiową energię poświęcają na plotkowanie o innych. Często nie zdajemy sobie sprawy jak mocno takie zachowania mogą nam zaszkodzić. Nie jesteśmy jedynymi osobami, które wymieniają się swoimi spostrzeżeniami z resztą pracowników czy znajomych.

Przez to, kiedy pokaże się okazja, nikt może nam o tym nie powiedzieć albo, czemu jesteśmy często sami winni, osoby z naszego otoczenia zrobią wszystko, żebyśmy pod żadnym pozorem nie mogli jej wykorzystać. Nie ma silniejszego uczucia niż zawiść, a ktoś, kto cały czas o kimś plotkuje, może narobić sobie sporo wrogów.

Perfekcjonizm i skupianie się na dopracowaniu

Perfekcjoniści często narzekają, że przez ich starania, aby wszystko zawsze było idealne, marnują czas. Do tego dochodzi jeszcze brak pewności siebie, kiedy na przykład oddajemy niedopracowany według nas projekt.

Takie myślenie może mocno przyczyniać się do tego, czy podejmiemy się życiowej szansy, kiedy ta się przed nami pokaże. Może nam się wydawać, że nie poradzimy sobie z tak trudnym zadaniem albo że cały czas jest coś nie tak. Możemy tak myśleć o naszej aplikacji, naszym projekcie albo całej naszej pracy. W konsekwencji możemy w ostatniej chwili zrezygnować z wielkiej zmiany, która mogła wyjść nam na lepsze, bo coś ostatecznie nam się nie spodoba.

Analizowanie zbyt wielu danych na raz

Ciągle przesycenie bodźcami zmusza większość z nas do wybierania dla siebie tych najważniejszych i skupieniu swojej uwagi na nich. Jednak część z nas nie jest w stanie poprawnie sortować danych albo chce ogarnąć je wszystkie na raz i niczego nie pominąć. Przesyt danymi jest jedną z kluczowych pułapek, które czekają na nas, kiedy szansa życiowa się przed nami pojawi. Skupimy się na rozmyślaniu nad plusami i minusami nowej sytuacji, będziemy prosić o opinię innych i szukać nowych informacji do przetwarzania w Internecie.

W konsekwencji, zamiast dać się porwać sercu, tracimy czas i pozwalamy, żeby z naszej szansy mógł skorzystać ktoś inny.