Budżet domowy to temat dziś często poruszany może dlatego, że większość społeczeństwa polskiego zawsze ma deficyt w portfelu. Tylko nieliczni mogą pochwalić się większymi lub mniejszymi oszczędnościami.
Pozostała a jest to zdecydowanie większa połowa polskiego społeczeństwa co prawda, że wiąże koniec z końcem, lecz nie ma mowy o odkładaniu pieniędzy z przeznaczeniem na jakiś cel. Jest jeszcze wielu takich ludzi, którzy nawet mimo wysiłku najczęściej nie dają rady powiązać końców bez mniejszej lub większej pożyczki.
Kto ponosi winę za niski budżet domowy?
Takiemu stanowi rzeczy, gdy mamy pracę winne są zapewne w dużej mierze niskie zarobki panujące w Polsce, lecz nie tylko. Bo wielu z nas nie potrafi także gospodarować tym co ma, czyli swoim domowym budżetem. Na początku miesiąca stać nas na wszystko, a po połowie miesiąca już na niewiele a na koniec w najlepszym wypadku zostaje nam zero a czasem i dług do oddania.
Nasz domowy budżet składa się ze wszystkich wpływów w skali miesięcznej i są to głównie wypłaty, alimenty, zasiłki, nadgodziny i jeszcze inne indywidualne wpływy. Jest jeszcze budżet, który liczymy w skali rocznej, gdyż są to dodatkowe pieniądze, które przez cały rok w różnych odstępach czasowych wpływają na nasze konto i zasilają nasz domowy budżet. Są to coroczne trzynastki, u niektórych coroczne premie lub nagrody, jest też zakładowy fundusz specjalny, zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, czasem dodatkowa praca i w związku z tym dodatkowe pieniądze i jeszcze inne okazje, gdy wpada jakiś grosz do domowej kasy. I takie dodatkowe pieniądze dobrze gdyby zasilały fundusz oszczędnościowy żelazny, albo tak zwany na czarną godzinę, którego nie rusza się bez absolutnej konieczności.
W jaki sposób zbudować choć najmniejsze oszczędności?
Nie da się zbudować oszczędności bez budżetowania. Budżetowanie jest to księgowość, która polega na planowaniu wydatków, rozporządzaniu nimi i kontrolowaniu wydatków. Do tego potrzebny jest zeszyt lub monitor komputera, bo wszystko trzeba zapisywać, czyli wszystkie wydatki nawet te najmniejsze. Ponadto aby zgromadzić budżet nie tylko oszczędnościowy, lecz także celowy konieczne jest rozdzielanie pieniędzy na poszczególne fundusze celowe, co się czyni bezpośrednio po odebraniu wypłat. Najbardziej podstawowe fundusze celowe, to fundusz na życie, fundusz na rachunki, fundusz gospodarczy, fundusz awaryjny i fundusz oszczędnościowy.
Jaki cel przyświeca tym funduszom celowym, które każdego miesiąca uzupełniamy?
- Fundusz życiowy przeznaczony jest na żywność i środki chemiczne.
- Fundusz na rachunki obejmuje wszystkie co miesięczne płatności.
- Fundusz gospodarczy jest przeznaczony na zakup ubrań, butów lub drobnych rzeczy do domu.
- Fundusz awaryjny jest zebraniem pieniędzy na wszelki wypadek, gdy na przykład wysiądzie pralka, lodówka lub samochód i trzeba go nareperować, to wówczas pieniądze są gotowe w kopercie.
- Fundusz oszczędnościowy zasilany jest inaczej niż wszystkie powyższe, gdyż te wyżej wspomniane zasilane są każdego miesiąca a fundusz oszczędnościowy, gdy posiadamy niskie dochody pochodził będzie wyłącznie z dodatkowych pieniędzy wypadających nam w ciągu całego roku.
W jaki sposób oszczędzać pieniądze każdego dnia?
Oszczędzać możemy i w zasadzie powinniśmy, bo życie jest nieprzewidywalne. Można to robić poprzez:
- gotowanie z resztek, to znaczy nie wyrzucanie nadwyżki jedzenia a przerabianie go na inne dania
- robienie listy zakupów przed wyjściem do sklepu
- planowanie posiłków a przynajmniej obiadów
- oszczędzanie prądu
- oszczędzanie wody
- oszczędzanie środków czystości i środków higienicznych
- szukanie okazji zakupowych
- zakupy z promocji i z przeceny
- kupowanie tego, co jest absolutnie konieczne.