Wiele osób, których być może znamy ma kasę choć nie wiadomą skąd. Choć czasem bywa, że ludzie posiadają zamożnych rodziców, którzy nie żałują pieniędzy swoim dzieciom. Niektórzy ludzie piastują popłatne stanowiska, albo prowadzą własne biznesy i mają pieniędzy znacznie więcej od innych. A jeszcze inni dorobili się na pracy za granicą i teraz mają kasę.
Nie mówiąc już o takich, lecz nielicznych szczęściarzach, którym udało się coś odziedziczyć po dalszym krewnym, czy nawet obcym człowieku lub wygrać duże pieniądze w grach losowych. Lecz są pomiędzy nami i takie osoby, które nie zarabiają kroci i nie robią niczego nielegalnego a na oko widać, że mają pieniądze. I wiele osób ich obserwujących na pewno niejednokrotnie zastanawia się nad tym, jak to się dzieje i skąd ci ludzie mają kasę na przykład na nowe meble, na drogą wycieczkę, na dobrą szkołę i dodatkowe płatne zajęcia dla swoich dzieci, na modne i drogie ubrania, na dobry samochód, czy na wystawne przyjęcia?
Na czym ludzie się dorabiają?
Ludzie dorabiają się na wielu rzeczach, o których nie pora tu mówić, gdyż chodzi teraz o ludzi, którzy nie robią przekrętów, pracują uczciwie i posiadają przeciętne dochody ale na oko widać, że stopa ich życia jest wysoka.
Odpowiedz jest prosta, gdyż ludzie ci potrafią zarządzać tym co mają. Ludzie tacy są mistrzami w domowym budżetowaniu. Na jednym oszczędzą co jest dla nich zbędne a na inne wydadzą co jest dla nich konieczne. Lecz zawsze robią to rozsądnie i nigdy nie kierują się emocjami, czy zbiorową euforią, jaka panuje na przykład w sklepach podczas wyprzedaży.
Czym są finanse domowe?
Finanse gospodarstw domowych pochodzą z procesów związanych z gromadzeniem, podziałem i wydatkowaniem zasobów pieniężnych w naszych domowych gospodarstwach. Finansowanie domowe obejmuje kilka grup, jak:
- przychody, czyli absolutnie wszystkie wpływy pieniężne pochodzące ze wszystkich źródeł, które wpłynęły do gospodarstwa domowego w skali miesięcznej i rocznej
- wydatki obejmujące wszystkie rozchody niezależnie od rodzaju wydatku, czy to jest towar, czy usługa
- oszczędności są zasobem gotówki w kasie domowej z przeznaczeniem na jakiś cel lub bez przeznaczenia.
3 kroki w domowym budżetowaniu w skali miesięcznej
- Planowanie budżetu w skali miesięcznej, czyli podsumowanie środków, którymi dysponujemy (wynagrodzenie, zasiłki, premie, dochody z dodatkowej pracy, dochody z procentów, wyrównania i jeszcze inne według wpływów w rodzinie).
- Ustalenie planu budżetu domowego, to znaczy spisanie wszystkich kosztów (opłaty stale i niestałe, kredyty, zakupy spożywcze, środki czystości, leki, rozrywka i jeszcze inne według potrzeb rodziny).
- Oszczędzanie (gromadzenie nadwyżki środków pieniężnych większych lub nawet niewielkich pieniędzy z przeznaczeniem lub bez przeznaczenia). Najważniejszą zasadą budującą oszczędności jest zapanowanie na początku miesiąca wszystkich wydatków i trzymanie się sporządzonych planów.
Budżetowanie w skali rocznej
Pierwszym zadaniem jest sporządzenie planu budżetowego obejmującego cały rok, czyli spisanie wszystkich wpływów i wydatków w skali rocznej.
Pomocne przy tym będą plany pochodzące z miesięcznego budżetowania.
Ważną rzeczą jest pozytywne myślenie o budżetowaniu i tym miesięcznym, jak i tym perspektywicznym całorocznym. Bo gwarancją oszczędności i uzyskania stabilności finansowej jest pozytywne i konsekwentne budżetowanie prowadzone każdego dnia, każdego tygodnia i każdego miesiąca a potem w skali rocznej. I oczywiście wyciąganie przy tym wniosków, które trzeba zapisać, aby nie popełniać ewentualnych błędów w przyszłym roku budżetowym lub móc chwalić się swoimi umiejętnościami logistycznymi i sukcesami w zakresie domowego budżetowania.
Tak naprawdę większość ludzi ma minimalne pojęcie o finansach i ekonomii, więc nic w tym dziwnego.