

Późny wzrost religijności w Japonii jest silniejszy niż w Stanach Zjednoczonych, ale w Holandii jest minimalny. W praktyce religijnej badanie 60+ ludzi wykazało, że 25% czyta Biblię każdego dnia i ponad 40% ogląda religijną telewizję. Pewne badania wykazały, że w przedziale wiekowym 65+ codziennie modli się 75% białych i 87% czarnych.
Psychogeriatria kwestie demograficzne
Uczestnictwo w zorganizowanej religii nie jest dobrym wskaźnikiem religijności, ponieważ problemy transportowe i zdrowotne często utrudniają uczestnictwo.
W krajach uprzemysłowionych średnia długość życia, a tym samym liczba osób w podeszłym wieku, stale wzrastała w ostatnich dziesięcioleciach. W Stanach Zjednoczonych odsetek osób w wieku 65 lat i starszych wzrósł z 4% w 1900 roku do około 12% w 2000 roku. W 1900 r. tylko ok. 3 mln obywateli kraju miało 65 lub więcej lat (na 76 mln obywateli amerykańskich). Natomiast o odtruciach alkoholowych poczytasz na odtrucia alkoholowe.
Do 2000 r. liczba seniorów wzrosła do około 35 milionów (280 milionów obywateli USA). Eksperci ds. populacji szacują, że w 2020 r. ponad 50 milionów Amerykanów – około 17 procent populacji – będzie miało 65 lat lub więcej. Przewiduje się, że do 2050 r. co najmniej 400 000 Amerykanów będzie mieć 100 lub więcej lat.
Na całym świecie rośnie liczba osób starszych, głównie z powodu powojennego wyżu demograficznego oraz wzrostu oferty i standardów opieki zdrowotnej. Do 2050 r. 33 % ludności krajów rozwiniętych i prawie 20 % ludności krajów słabiej rozwiniętych będzie w wieku powyżej 60 lat.
Rosnąca liczba osób żyjących do lat 80-tych i 90-tych w krajach rozwiniętych naprężyła systemy opieki społecznej, a także doprowadziła do wzrostu zachorowalności na takie choroby, jak nowotwory i demencja, które były rzadko spotykane w czasach przednowoczesnych. W momencie tworzenia amerykańskiego programu ubezpieczeń społecznych osoby powyżej 65 roku życia stanowiły jedynie około 5% populacji, a średnia długość życia 65-latka w 1936 roku wynosiła około 5 lat, podczas gdy w 2011 roku wynosiła ona często od 10 do 20 lat. Inne kwestie, które mogą wynikać ze wzrostu liczby ludności, to rosnący popyt na opiekę zdrowotną oraz wzrost popytu na różnego rodzaju usługi.
Psychogeriatria kwestie psychospołeczne
Spośród około 150 000 ludzi umierających każdego dnia na całym świecie, około dwie trzecie-100 000 dziennie umiera z przyczyn związanych ze starzeniem się społeczeństwa. W krajach uprzemysłowionych odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi 90 %.
Zgodnie z “Etapami rozwoju psychospołecznego” Erika Eriksona, osobowość ludzka rozwijana jest w serii ośmiu etapów, które mają miejsce od chwili narodzin i trwają przez całe życie jednostki. Starość określa jako okres “Integrity vs. Despair”, w którym człowiek koncentruje się na refleksji nad swoim życiem. Osoby, które nie odniosą sukcesu na tym etapie, będą miały poczucie, że ich życie zostało zmarnowane i doświadczą wielu żalów.
Człowiek będzie odczuwał gorycz i rozpacz. Ci, którzy czują się dumni ze swoich osiągnięć, poczują się uczciwie. Pomyślne zakończenie tej fazy oznacza spojrzenie wstecz z niecierpliwością i ogólnym poczuciem satysfakcji.