Z ostatniej chwili

Makaroniki - jak je przygotować? Część druga

Przede wszystkim niezbędna jest mata do pieczenia makaroników. Oczywiście większość makaroników można upiec na macie do pieczenia. Pamiętajmy także o tym, że makaroniki po upieczeniu, zanim je ściągniemy czy to z papieru czy to z maty silikonowej, powinny całkowicie się wystudzić! Wypisałam plusy i minusy używania maty i papieru.
Poza tym bardzo użyteczne okazuje się także sitko - przesiewanie nie tylko napowietrza migdały czy cukier puder, ale odsiewa wszystkie większe grudki, przez które nasze makaroniki straciłyby na wyglądzie. Nie zapominajmy także o rękawie cukierniczym, zwykle do przygotowania jednej partii makaroników wystarczy jeden jednorazowy rękaw i 1 okrągła tylka o szerokości około 8 - 10 mm. Ważna jest także szpatułka (giętka) - potrzebna do wymieszania ciasta makaronikowego i jego odpowietrzenia. Oczywiście nie obejdzie się także bez miksera, który służy do przygotowania bezy włoskiej (metoda włoska) lub do ubicia białek (metoda francuska). Generalnie, idealny jest planetarny lub stojący, kiedy może on zacząć ubijać białka podczas, gdy my gotujemy syrop cukrowy. Rzecz jasna mikser ręczny też sobie poradzi, choć zajmie mu to więcej czasu.
 

Produkty niezbędne do przygotowania makaroników
Przede wszystkim dobrej jakości produkty to podstawa. Generalnie zmielone migdały można zakupić gotowe, im drobniejsze, tym lepiej. Oczywiście można je także zmielić samemu w malakserze, uważając, by nie mielić zbyt długo i nie otrzymać z nich tłustej pasty (dlatego pod koniec miksowania warto dodać do nich cukier puder). Poza tym do makaroników nadają się też inne, w zasadzie dowolne orzechy. Generalnie nie ma żadnej różnicy w przygotowaniu makaroników, ale zasadniczo zmienia się ich smak, podczas gdy makaroniki przygotowane z migdałów smakują w zasadzie identycznie (różni je tylko smak nadzienia).
 

Makaroniki ze zmielonych (w malakserze) orzechów pistacjowych
Generalnie rzecz ujmując w niektórych krajach to synonim zmielonych migdałów: ground almonds = almond flour. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na skład takiej mąki, czy zawiera 100% migdałów i czy nie jest odtłuszczona lub zmielona ze skórką - taka nie będzie się nadawała do makaroników.
 

Białka do makaroników
Jeżeli chodzi o białka to warto używać zarówno świeżych jak i płynnych pasteryzowanych, nie ma zbyt dużej różnicy. Zwykle, w metodzie włoskiej białek nie trzeba 'postarzać' (odstawianie białek na przynajmniej 24 godziny w celu ich zagęszczenia, zmniejszenia wilgoci), co jest jedną z różnic pomiędzy nią, a metodą francuską.
 

Cukier puder, barwniki
No cóż, cukier puder - im drobniejszy, tym lepszy. Generalnie w metodzie włoskiej używamy dwóch rodzajów cukru - zwykłego do przygotowania syropu i cukru pudru do wymieszania z migdałami. Jeżeli chodzi o barwniki to najlepsze są te wydajne, mocno zagęszczone lub w proszku. Niestety, ale nie nadają się barwniki w płynie - mocno rozrzedzą ciasto makaronikowe.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie znajdziesz proste przepisy na obiad, zdrowe przekąski oraz wypieki, które z pewnością wyjdą idealnie. Zapraszamy do czytania ;)

Często czytane

Perfekcyjne ciasto drożdżowe - jak je upiec?
Jak zrobić idealną bezę?
Jak uniknąć zakalca?

Świeże newsy branżowe

Przepis na przepysznego kurczaka po meksykańsku!
Przepis na przepysznego, zapiekanego kurczaka w musztardzie!
Przepis na przepyszne paello z kurczakiem!
© Copyright januszbigda. All Rights Reserved.